This site uses cookies to provide a better experience. Continuing navigation accept the use of cookies by us OK
ambasciata_telaviv

Incontri

 

Incontri


Last update on 28 August 2014.

Meetings

Unofficial list of visits of Italian Personalities in Israel


2014
- Minister of Foreign Affairs, Hon. Federica Mogherini (15-17 July 2014)
- President of the Senate, Sen. Pietro Grasso (24-29 giugno 2014)
- Minister of Education, University and Research, Hon. Prof. Stefania Giannini (2-3 June 2014)
- President of the Chamber of the Deputies, Hon. Laura Boldrini 13-17 January 2014)
- Minister of Education, University and Research, Hon. Prof. Maria Chiara Carrozza (8-10 February 2014)
 


2013
- Minister for Foreign Affairs, Amb. Giulio Terzi (13-14 March 2013)
- President of the Autonomous Province of Bolzano/Bozen, Dr Luis Durnwalder (16-19 april 2013)
- President of the Council of Ministers, Hon. Enrico Letta (30 June-2 July 2013)
- Mayor of Turin, Hon. Piero Fassino (1-5 June 2013)
- Deputy Minister for Foreign Affairs, Hon. Lapo Pistelli (1-4 September 2013)
- Minister for Cultural Heritage and Activities and for Tourism, Massimo Bray (7-8 October 2013)
 


2012
- Foreign Affairs Committee of the Italian Chamber of Deputies (21-23 February 2012)
- Deputy President of the Senate, Sen. Vannino Chiti (5 March 2012) 
- Special Envoy of the Minister of Foreign Affairs for the Mediterranean and Middle East,  Maurizio Massari (4-6 March 2012)
- Minister of Defense, Adm. Giampaolo Di Paola (11-12 March 2012)
- President of the Council of Ministers, Sen. Prof. Mario Monti (7-9 April 2012)
- Undersecretary of State for Agriculture, Franco Braga (15-17 May 2012)
- Vice-President of the High Council for the Judiciary, Hon. Michele Vietti (23-24 May 2012)
- Minister of Education, Universities and Research, Prof. Francesco Profumo (September 3-4, 2012)
- Minister of Foreign Affairs, Amb. Giulio Terzi (September 4-6, 2012)
- Mayor of Milan, Hon. Giuliano Pisapia (09-12 September 2012)
- Intergovernmental Summit Italy-Israel (25 October 2012)
- Minister of Justice, Adv. Paola Severino (25-29 October 2012)





2011
-Minister of Economy and Finance, On. Giulio Tremonti (8 February 2011)
-Mr. President of the Italian Republic Giorgio Napolitano, State Visit (14-17 May 2011)
-Mayor of Rome, Hon.Gianni Alemanno (11-12 December 2011)


2010

-Summit Italy-Israel (Israel, February, 1-3, 2010)

(Prime Minister Silvio Berlusconi, Franco Frattini, Minister of Foreign Affairs, Ferruccio Fazio, Minister of Health, Altero Matteoli, Minister of Transportation and Infrastructure, Stefania Prestigiacomo, Minister of Environment, Maurizio Sacconi, Minister of Employment, Claudio Scajola, Minister of Economic Development)
-Hon. Stefania Craxi, Undersecretary of Foreign Affairs (February, 17-18, 2010)
-Hon. Stefania Craxi, Undersecretary of Foreign Affairs (June, 1-3, 2010)
-President of Lazio Region Renata Polverini ( 6-7 June 2010)
-Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs Giampiero Massolo (June, 15-16, 2010)
-Hon. Gianfranco Fini, President of the Chamber of Deputies (June, 22-24, 2010)
-Hon. Angelino Alfano, Minister of Justice (June, 27-29, 2010)
-Hon. Roberto Maroni, Minister of Interior (November, 1-3, 2010)
-Hon. Giancarlo Galan, Minister for Agriculture (November, 8-9, 2010)
-Undersecretary of the Defense Guido Crosetto (21-23 November 2010)
-Hon. Franco Frattini, Minister of Foreign Affairs (November, 22-24, 2010)
-Gen.Giuseppe Valotto, Italian Cheief of Defence (12-15 December 2010)
-Gen.Vincenzo Camporini, Italian Chief of Staff (26-28 December 2010)

2009

-Hon. Minister Franco Frattini, Minister of Foreign Affairs (January, 19-20, 2009)
-On.Silvio Berlusconi, President of the Council of Ministers (19 January, 19-2009)
-Committee for the Defense and Promotion of Human Rights of the Senate of Republic (May, 9-12, 2009)
-Hon. Gianni Alemanno, Mayor of Rome (May, 17-20, 2009)
-Hon. Piero Marrazzo, President of the Region Lazio (May, 25-27, 2009)
-Hon. Mara Carfagna, Minister for Equal Opportunities (July, 14-15, 2009)
-Hon. Andrea Ronchi, Minister for European Policies (September, 8-9, 2009)

2008

-Hon. Pier Ferdinando Casini, President of Inter- Parliamentary Union (January, 28-30, 2008)
-Hon. Roberto Formigoni, President of the Region of Lombardia (March, 15-18, 2008)
-Hon. Roberto Maroni, Minister of Interior, (May, 14-16, 2008)
-Hon.Franco Frattini, Minister of Foreing Affairs (7-9 July 2008)
-Mr. President of the Italian Republic Giorgio Napolitano, State Visit (November, 24-27, 2008)

2007

Hon. Ugo Intini, Undersecretary, Ministry of Foreign Affairs (January, 15-17, 2007)
Hon. Fausto Bertinotti, President of the Chamber of Deputies (May, 8-9, 2007)
Hon. Romano Prodi, President of the Council of Ministers (July, 8-10, 2007)
Hon. Massimo D'Alema, Minister of Foreign Affairs (September, 5th, 2007)
Sen. Clemente Mastella, Minister of Justice (September, 19-20, 2007)
Hon. Patrizia Sentinelli, Undersecretary Minister of Foreign Affairs (October, 22-24, 2007)
Hon. Alfonso Pecoraro Scanio, Minister of Environment (October, 30th – November, 1st, 2007)
Hon. Francesco Rutelli, Deputy President of the Council of Ministers and Minister of Culture (December, 3- 5, 2007)


2006
Hon. Massimo D'Alema, Minister of Foreign Affairs (July, 30-31, 2006)
Hon. Massimo D'Alema, Minister of Foreign Affairs (September, 7-8, 2006)
Hon. Emma Bonino, Minister for European Policies (September, 7-8, 2006)

2005
Minister of Interior Affairs Giuseppe Pisanu (February 8-10, 2005).
Undersecretary for Agricultural and Forestry Policies On. Teresio Delfino (February 20-22, 2005);
Undersecretary of Foreign Affairs Alfredo Mantica (April 14, 2005);
Minister of Defense Antonio Martino (June 27-28,  2005);
Vice Minister of Economics Prof. Baldassarri (September 9-13, 2004);
 Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Gianfranco Fini (October 31st - November 1st, 2005);
 

 

2004
Minister for European Policies Buttiglione (February 15-17, 2004);
Minister of Foreign Affairs Franco Frattini ( March 16-17, 2004);
Minister of Communications Maurizio Gasparri ( May 9-10, 2004);
Minister of Education, Universities and Research Moratti ( May 31st -June 1st, 2004);
Undersecretary for Cultural Heritage Mario Pescante ( June 15-16, 2004);
Minister of Enviromental Affairs Altero Matteoli (June 29  - July 1st);
President of the Chamber of Deputies Casini ( September 20, 2004);
Undersecretary for Foreign Affairs Mantica (October 11-12, 2004);
Minister of Communications Gasparri (November 9-11, 2004);
Deputy Prime Minister Gianfranco Fini (November 2004, 10-11 );
Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Gianfranco Fini (December 20-22, 2004);

2003
Vice Minister of Finance Baldassarri (February 2003);
President of the Senate Pera (May 2003);
Prime Minister Berlusconi (June 2003);
Minister of Health Sirchia and Vice Minister of Finance (July 2003);
Deputy Secretary for Foreign Affairs Baccini (October 21-23, 2003);
President of the Chamber of Deputies Casini (November 9-11, 2003);
Deputy Prime Minister Fini (November 22-26, 2003);
Minister of Agricultural and Forestry Politics Alemanno (December 6-9, 2003);
Vice Minister of Productive Activities Urso (December 13-16, 2003);

 


88